Strona głównaAngliaMonarchiczny Przegląd Tygodnia #7/2015

Monarchiczny Przegląd Tygodnia #7/2015

Książę Karol o islamskim radykalizmie w Wielkiej Brytanii

Następca tronu Wielkiej Brytanii wyraził obawy co do postępującej radykalizacji młodzieży. Stwierdził on otwarcie w wywiadzie dla BBC, że ludzie, którzy przybywają tu, by pracować, żyć, uczyć się, ludzie którzy rodzą się w Wielkiej Brytanii muszą przestrzegać brytyjskich wartości. Wielka Brytania zmaga się z coraz większą falą islamizacji, wynikającą z imigracji oraz wzrostu popularności radykalnych idei. Na propagandę radykałów takich jak terroryści z ISIS podatni są szczególnie młodzi ludzie.

książę karol jordania

Książę Karol w na lotnisku w Jordanii

 

Podróż księcia Karola po Bliskim Wschodzie

W tym tygodniu książę Karol zakończył podróż po krajach Bliskiego Wschodu, podczas której wyraził poparcie dla działań podejmowanych przeciwko ISIS przez państwa tego regionu. Sześciodniowa podróż rozpoczęła się od spotkania z królem Jordanii oraz chrześcijańskimi uchodźcami z Iraku i Syrii, którzy znaleźli schronienie w Ammanie. Następnie książę odwiedził Kuwejt, Arabię Saudyjską (gdzie wstawił się za skazanym na chłostę blogerem, który założył liberalne forum dyskusyjne) oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie. We wszystkich tych krajach książę podjął się umacniania międzypaństwowych stosunków oraz dyskusji o gospodarczej współpracy.

Królowa Rania i ci, którzy „porwali islam”

Królowa Jordanii nie szczędzi wysiłków by podkreślić niejednolitość Islamu. Królowa stwierdziła między innymi, że jej kraj walczy z „tymi, którzy porwali islam” i jest w „konfrontacji z tymi, którzy oczerniają islam przemocą, rozlewem krwi i rzezią”. Wypowiedzi tego typu obecne w retoryce jordańskiej monarchii już wcześniej nasiliły się po zbrodni dokonanej przez Państwo Islamskie na schwytanym pilocie jordańskich sił powietrznych. Moaz al-Kasasbeh został spalony żywcem w klatce po tym jak jego samolot rozbił się na kontrolowanym przez ISIS terytorium Syrii.

nowy zamek w zywcu

Nowy Zamek w Żywcu

 

Habsburgowie chcą odzyskać swój zamek w Żywcu

Po tym jak z Nowego Zamku w Żywcu wyprowadził się Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych rodzina Habsburgów wystąpiła z wnioskiem o zwrot majątku. Rodzina podkreśliła, że zawsze leżało jej na sercu dobro mieszkańców Żywca, dlatego nie zgłaszali roszczeń gdy w Nowym Zamku mieściła się szkoła. Habsburgowie oddali już Żywcowi Stary Zamek, jednakże o Nowym nie było mowy. Powiat zamierza urządzić w Nowym Zamku centrum turystyczne i nie wydał jeszcze decyzji w sprawie zwrotu posiadłości prawowitym właścicielom.

70 rocznica wyzwolenia Luksemburga

11 lutego następca tronu Luksemburga książę Wilhelm wraz z małżonką uczcił rocznicę wyzwolenia Vianden, ostatniego zajętego przez Niemców skrawka Luksemburga. Luksemburg poniósł wielkie straty materialne, a także wiele ofiar w ludziach w wyniku ostatniego etapu drugiej wojny światowej i niemieckiej ofensywy w Ardenach.

Król Maroka spotyka się z prezydentem Francji

Spotkanie króla Mohammeda VI z prezydentem Francji miało przede wszystkim na celu wznowienie współpracy sądowej między dwoma państwami. Została ona zawieszona po roku napięć spowodowanych między innymi oskarżeniem tajnych służb Maroka o stosowanie tortur. Poza odnowieniem „specjalnego partnerstwa” łączącego oba państwa dyskutowano także o kwestiach takich jak walka z terroryzmem oraz problem imigracji.

mohammed vi hollande

Prezydent Francois Hollande oraz Mohammed VI

 

Wywiad Serbian Institute z księciem Aleksandrem

Na stronie rodziny królewskiej Serbii opublikowany został wywiad przeprowadzony przez Serbian Institute w Washington D.C. z księciem Aleksandrem, który odbywa wizytę w USA. Wywiad dotyczył głównie uczestnictwa księcia Serbii na arenie międzynarodowej oraz tego jak jego działalność wpływa na zauważalność Serbii w USA, a także jakie ewentualne korzyści mogą z tego wyniknąć.

Siedemdziesiąte urodziny księcia Liechtensteinu

14 lutego siedemdziesiąte urodziny obchodził książę Liechtensteinu Jan-Adam II. Podczas jego rządów ten mały kraj odniósł niesamowity sukces gospodarczy, którego nie były w stanie zniszczyć nawet ogólnoświatowe kryzysy, jak ten z roku 2008. Książę przeorganizował także skarb książęcy, dzięki któremu monarchia nie musi utrzymywać się z pieniędzy podatników. Choć Liechtenstein ma bardzo małe terytorium to na tle innych europejskich monarchii odnosi wyjątkowe sukcesy, a także ma najbardziej oryginalny ustrój zakładający dużą władzę monarchy.

Brak komentarzy

zostaw komentarz