Strona głównaAngliaMonarchiczny Przegląd Tygodnia #8/2015

Monarchiczny Przegląd Tygodnia #8/2015

Zamach w Danii i stanowisko rodziny królewskiej

książę danii w kwaterze policji

Książę Fryderyk rozmawiający z policjantami

 

Wydarzenia z końca ostatniego tygodnia, w wyniku których zginęło dwoje ludzi wstrząsnęły Danią. W oficjalną żałobę włączyła się także rodzina królewska, która solidaryzuje się z bliskimi osób, które zginęły w zamachu. Królowa w oficjalnym oświadczeniu dziękuje policji za szybką i skuteczną akcję. Książę Fryderyk, następca tronu, odwiedził siedzibę główną kopenhaskiej policji by złożyć oficjalne podziękowania i uczcić pamięć zamordowanych.

Książę Karol pojedzie do USA

Potwierdzona została wizyta księcia Karola wraz z małżonką do USA. Podróż będzie trwać od 17 do 20 marca i będzie miała na celu „promowanie partnerstwa Zjednoczonego Królestwa i USA”. Podjęcie księcia Karola przez prezydenta Obamę zbiegnie się w czasie z 800 rocznicą Wielkiej Karty Swobód, której wersja z 1297 roku zawarta jest w amerykańskiej Karcie praw i Konstytucji. Ostatni raz brytyjski następca tronu podjęty został przed prezydenta USA w 2011 roku, głównym tematem była sytuacja energetyczna.

emir kataru

Emir Kataru Tamim bin Hamad al-Thani podejmowany na lotnisku w Tokio przez wiceministra spraw zagranicznych Kentaro Sonoura

 

Emir Kataru w Japonii

Emir Kataru w środę spotkał się z cesarzem Japonii w celu umocnienia bilateralnych stosunków między tymi dwoma państwami. Obie strony wyraziły zadowolenie z pomyślnie rozwijających się stosunków politycznych oraz gospodarczych oraz zapowiedziały ich intensyfikację. Japonia potrzebuje strategicznych sojuszników na Bliskim Wschodzie z prostego powodu – uzależniona jest od importu surowców energetycznych takich jak ropa, czy gaz ziemny.

Król Maroka broni swojego szwajcarskiego konta

W wyniku wypuszczenia do wiadomości publicznej skradzionych danych, które zostały następnie upowszechnione przez francuską gazetę Le Monde, wiadomo, że król Maroka miał otworzone w Szwajcarii konto bankowe. Odpierając zarzuty gazety o „unikanie podatków” król stwierdził, że otwarcie konta było w pełni legalne, a przelew pieniędzy transparentny i zgodny z marokańskim prawem. Monarcha wyraził również zdziwienie ujęciem go wśród „francuskiej elity unikającej podatków” w artykule gazety, ponieważ w żaden sposób nie podlega pod francuski system podatkowy. Le Monde określające się jako gazeta „centrolewicowa” stoi na czele medialnej świętej wojny wymierzonej w tych, którzy „ukrywają” swoje pieniądze i próbują „uciec” przed zbyt wysokimi francuskimi podatkami.

król maroka

Król Maroka Mohammed VI

 

Arabia Saudyjska zacieśnia współpracę przeciwko Państwu Islamskiemu

Ten tydzień przyniósł szereg rozmów pomiędzy królem Arabii Saudyjskiej Salmanem, a regionalnymi partnerami: Katarem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Bahrajnem oraz Kuwejtem. Główną kwestią jest przeciwdziałanie Państwu Islamskiemu, które rośnie w siłę także w Libii. Arabia Saudyjska i jej sojusznicy pracują nad zacieśnieniem relacji z Egiptem i wciągnięciem go w koalicję skierowaną przeciwko Państwu Islamskiemu. Egipt rozpoczął podejmowanie działań przeciwko zwolennikom ISIS po tym jak opublikowali oni w Internecie nagrania ukazujące egzekucję egipskich chrześcijan.

Król Salman nie zatrzymuje strumienia pieniędzy

Nowy monarcha Arabii Saudyjskiej nie tamuje fali gotówki spływającej na swoich poddanych z okazji objęcia przez niego tronu. Według prezesa Ashmore Group państwo wyda na „obdarowanie” poddanych ponad 32 miliardy dolarów – czyli więcej niż roczny budżet Nigerii, największej gospodarki Afryki. Oprócz bonusów dla pracowników państwowych (o których pisałem w poprzednich MPT) w skład tej wielkiej sumy wchodzą też granty dla różnych stowarzyszeń. W Arabii Saudyjskiej około 3 miliony ludzi (na ok. 27 milionów mieszkańców) zatrudnionych jest przez państwo. I choć tak duże wydatki zapewne uderzą w arabską gospodarkę, to jedno jest pewne – nowy król zapewnił sobie lojalność poddanych.

para królewska tonga watykan

Król Tupou VI z małżonką rozmawiający z papieżem Franciszkiem

 

Król Tonga w Watykanie

W poniedziałek król Tonga, wyspiarskiego państwa na Pacyfiku, odwiedził Watykan, gdzie na audiencji spotkał się z papieżem Franciszkiem. Król wyraził zadowolenie z faktu, że wybrany został pierwszy w historii kardynał z regionu Pacyficznego (kard. Soane Patita Paini Mafi) oraz podkreślił pozytywny wkład Kościoła Katolickiego w rozwój jego kraju. Warto podkreślić, że sam król jest protestantem, tak samo jak większość mieszkańców jego kraju. Tonga jest jedyną monarchią konstytucyjną na Pacyfiku (poza tymi będącymi w unii z Wielką Brytanią), w której król dalej ma silną władzę i jest darzony powszechnym szacunkiem wynikającym z tongijskiej tradycji.

Najnowsze komentarze

  • „Le Monde określające się jako gazeta „centrolewicowa” stoi na czele medialnej świętej wojny wymierzonej w tych, którzy „ukrywają” swoją pieniądze i próbują „uciec” przed zbyt wysokimi francuskimi podatkami.”
    Wkradła się literówka tuż po drugim cudzysłowie. A co do samej informacji, przez ludzką przyzwoitość nie napiszę co na ten temat myślę.

zostaw komentarz