Strona głównaAngliaMonarchiczny Przeglad Tygodnia #6/2015

Monarchiczny Przeglad Tygodnia #6/2015

Król-wojownik z Jordanii

Po brutalnej egzekucji pojmanego jordańskiego pilota (spalenie żywcem w klatce) dokonanej przez Państwo Islamskie król Abdullah przerwał swą podróż do USA by powrócić do kraju. I choć rząd zaprzeczył jakoby monarcha, były oficer sił specjalnych, osobiście brał udział w dokonanych nalotach, to odwet na terrorystach jest obecnie priorytetem. Minister spraw zewnętrznych podkreśla, że to dopiero początek ofensywy.

Rania na pochodzie

Królowa Rania na pochodzie.

 

Królowa Rania na czele pochodu

Po emocjonalnej wizycie w domu młodej wdowy żona króla Jordanii stanęła na czele pochodu mającego uhonorować zabitego pilota oraz pokazać sprzeciw wobec Państwa Islamskiego. Demonstracja zebrała tysiące ludzi skandujących „śmierć Daesh” (arabski akronim Państwa Islamskiego używany przez jego przeciwników). Ostatnie działania terrorystów wpływają wyraźnie na mniejsze poparcie postaw pacyfistycznych w Jordanii.

63 rocznica objęcia rządów królowej Elżbiety II

6 lutego królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II obchodziła rocznicę 63 lat rządów i jest na najlepszej drodze do pobicia rekordu królowej Wiktorii, która rządziła 63 lata, 7 miesięcy i 2 dni. Dla mającej 88 lat monarchini jest to także rocznica śmierci jej ojca, Jerzego VI, który chorował na raka płuc.

Król Salman buduje pozycję

Po przebudowie rządu oraz obiecaniu premii pracownikom państwowym, wojskowym, emerytom oraz studentom król Salman ma zamiar udzielić ułaskawienia niektórym więźniom. Dotyczyć to ma przede wszystkim więźniów skazanych z powodów politycznych, jednakże decyzję co do tego kto konkretnie zostanie ułaskawiony została pozostawiona ministerstwu spraw wewnętrznych.

książę piotr

Książę Serbii Piotr

 

Książę Serbii Piotr kończy 35 lat

5 lutego 35 lat skończył wnuk króla Serbii Piotra II, książę Piotr. Jest on synem prawowitego króla Serbii, księcia Aleksandra. Wraz ze swym ojcem i jego żoną bierze on udział w życiu politycznym i kulturalnym Serbii, działa także w fundacjach założonych przez serbską rodzinę królewską.

 

King_Constantine II 1987

Król Konstantyn II w 1987 roku.

Król Grecji dla The Times

Król Grecji Konstantym, mający 74 lat, udzielił gazecie The Times wywiadu, w którym wypowiadał się między innymi na temat nowego rządu. Król stwierdził, że Grecy „z natury są lewicowi” i „nie lubią władzy”, a wyjątkowo greckim jest „chęć obalenia systemu”. Odsunięty od władzy monarcha poruszył także tematy gospodarcze wyrażając sceptycyzm co do nacjonalizacji i obiecanych podwyżek: „Jeśli dojdzie do renacjonalizacji to skąd wezmą pieniądze? (…) Potrzebujemy rozwoju i inwestycji. Rozumiem chęć przywrócenia wysokości starych wypłat – jednakże nie sądzę by się to udało.” Grecja nie jest monarchią od 1973 roku.

 

Nowa biografia księcia Karola

Duże kontrowersje wzbudza nowa biografia księcia Karola o tytule Charles: The Heart of a King autorstwa Catherine Mayer. Książka ukazuje się w odcinkach w gazecie The Times. Autorka, dziennikarka, która sugeruje w biografii, że odbyła wiele rozmów z księciem naprawdę odbyła jedną, zaledwie dziesięciominutową konwersację. Póki co biografia przyczyniła się do rozszerzenia fałszywych plotek na temat planów Karola dotyczących przebudowy systemu imperialnych odznaczeń oraz spekulacji co do poczynań księcia po wstąpieniu na tron.

Brak komentarzy

zostaw komentarz