W Zjazdach Korony Czeskiej uczestniczę już od kilku lat i zawsze ze strony przybyłych gości można usłyszeć słowa uznania oraz podziękowania pod adresem monarchistów za to, że stoją na straży tak cennych wartości jak: monarchia, tradycja, chrześcijaństwo.
Polakom może wydać się to dziwne, ponieważ współczesnych Czechów utożsamiamy raczej z republikanizmem, tak jak nierozerwalnie z nazwą kraju związane jest słowo republika. Sprawia to nawet takie wrażenie, iż w gronie wielu Republik istnieje też czeska.
Czescy monarchiści, chociaż wcale nie liczniejsi niż w innych krajach, cieszą się przychylnością polityczno-medialnego otoczenia. Są zapraszani do radia i telewizji, wspomina o nich prasa, nie z racji prywatnych koneksji, ale właśnie dlatego, że są monarchistami. W Polsce, wiadomo dlaczego – jest to niemożliwe. Czesi po prostu uczciwiej przestrzegają zasad, uczciwiej podchodzą do państwa, powierzonych im obowiązków i obowiązującego prawa.
Istnieje przecież bardzo prosta zasada, im poważniej władza traktuje obywatela, tym poważniej obywatel traktuje państwo.
W pełni to widać na zjazdach Korony Czeskiej, gdzie obecność przedstawicieli administracji państwowej oraz polityków różnych opcji należy do reguły, a nie wyjątków.
25 Zjazd Korony Czeskiej też odbył się po „czesku”: skromnie i bez „fajerwerków”. Tradycyjnie w pierwszej części przewodniczący Korony Czeskiej Piotr Nohel zaprosił do zabrania głosu gości, najpierw zagranicznych. Jako pierwsza przemawiała szefowa austriackiego Schwarz-Gelbe Allianz p. Angelika Fara, następnie w krótkich słowach pozdrowienia od polskich monarchistów przekazał p. Piotr Urbanowicz – co ważniejsze – w języku czeskim. Delegację polską stanowili: Wiesława Grzybkowska – Starościna Wrocławska, Dominik Galas – Starosta Krakowski i Wicemarszałek Konfederacji, Piotr Urbanowicz – niezrzeszony, Jan Skowera – Marszałek Konfederacji Spiskiej. Świetnym wystąpieniem uraczył obecnych potomek cesarza Franciszka Józefa – Piotr hrabia Stolberg-Stolberg, w którym przeciwstawił hierarchiczność egalitaryzmowi. W części roboczej zjazdu licznie przybyli działacze terenowi rozliczali się ze swoich dokonań i przedstawiali plany na najbliższy rok.
To tradycji zjazdów czeskich monarchistów należy Msza św. W tym roku została odprawiona w pięknym barokowym kościele św. Józefa.
Jan Skowera
P.S. Zjazdy Korony Czeskiej odbywają się pod koniec roku, w czasie kiedy Praga przybiera już szatę świąteczną. Proponujemy na przyszłość zorganizować przy tej okazji jednodniową wycieczkę do Pragi. Po Mszy św. monarchiści i inne osoby zainteresowane udadzą się na obrady, a pozostali na zwiedzanie miasta i korzystanie z atrakcji praskiego bożonarodzeniowego jarmarku. Po przerwie obiadowej całość wycieczki może zwiedzać miasto. Wczesnym wieczorem powrót do domu.