Strona głównaOgłoszenia3 Maja – święto polskiego monarchizmu

3 Maja – święto polskiego monarchizmu

               Konstytucja 3 Maja.2 Dzień 3 Maja, w który Polska powraca do pradawnej zasady monarchii dziedzicznej, stał się świętem kościelnym, następnie narodowym, przez współczesnych pozbawiony politycznej wymowy.

                Akt polityczny, jakim było uchwalenie Konstytucji 3 Maja, a który jedynie możemy przyrównać do innych epokowych wydarzeń w dziejach Polski, jak Chrzest z 966, koronacja księcia Władysława Łokietka na Króla w 1320, zwycięstwo pod Grunwaldem w 1410, stał się symbolem odrodzenia ducha państwowego, którego doniosłość rozumieli współcześni i obawiali się sąsiedzi, tylko z tego jednego powodu, że w Polsce odrodził się prawdziwy ustrój monarchiczny.

                Doniosłość tego zdarzenia była wszechogarniająca całe polskie społeczeństwo, dlatego bez konieczności szczególnych nakazów, w sposób naturalny, z woli narodu Konstytucja 3 Maja stała się polską deklaracją ideową zawierającą w sobie dziedzictwo VIII wieków historii oraz przesłanie dla następnych pokoleń.

                W okresie zaborów dzień 3 maja był świętem monarchistów, obchodzony szczególnie uroczyście przez Wielką Emigracje po upadku Powstania Listopadowego. W sposób naturalny właśnie ten dzień stał się symbolem walki o niepodległość z jednoczesnym wskazaniem na przyszły ustrój państwa, dla wyróżnienia się na tle innych środowisk politycznej emigracji, którzy opowiadali się za republikańskim kształtem odrodzonego państwa.

                Monarchiczną genezę posiadają również kościelne uroczystości związane z 3 maja. Król Jan Kazimierz w swoich ślubach w Katedrze lwowskiej w 1656 roku zwracał się do Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Jej opiekę Królestwo Polskie oddając. Decyzją z 1909 r. papieża Pius X ustanowił Święto Królowej Polski, Polski – królestwa, którego nie było na żadnej mapie świata. W 1924 święto Królowej Polski przeniesiona na dzień 3 maja, połączono tym samym ze świętem Konstytucji. Skojarzenie jak najbardziej zasadne, szkoda jedynie, że w tych wszystkim uroczystościach kościelno-państwowych zapomniano o jednym, że jest istotą tego święta jest Królestwo Polskie!

                W wypełnienia przesłania Konstytucji z 3 Maja – wraz z odrodzeniem się Królestwa, powróci niezawisłość i potęga Państwa Polskiego!

 

Jan Lech Skowera

Podziel się

Brak komentarzy

zostaw komentarz