Trzeciego maja tego roku na Jasnej Górze odbyły się uroczystości polskiej organizacji monarchistycznej Konfederacja Spiska. Ich głównym celem było złożenie orderu, ustanowionego przez księcia Alberta Saskiego w roku 2007 Orderu Korony Polskiej, jako wotum błagalne w intencji przywrócenia monarchii w Polsce. Wystawiono także specjalnie na tą okazję namalowanego obrazu Najświętszej Marii Panny Królowej Polski autorstwa Ryszarda Tyszkiewicza. Wystawienie Orderu Korony Polskiej w Kaplicy Cudownego Obrazu poprzedzone było mszą w intencji przywrócenia monarchii. Odczytany został także Akt Ślubów Konfederacji Spiskiej uroczyście podpisany przez jej członków w Sali Rycerskiej.
Konfederacja Spiska to stowarzyszenie obywateli stawiających sobie za cel przywrócenie w Polsce monarchii drogą pokojowego, demokratycznego procesu. Jest to organizacja ogólnopolska zrzeszająca ludzi różnych środowisk uważających, że ustrój monarchiczny jest lepszy od republiki, a zarazem jedyna z postulatami politycznymi. W stowarzyszeniu tym żywa jest tradycja Konstytucji Trzeciego Maja i to właśnie w oparciu o nią miałaby nastąpić rekonstrukcja ustroju.
Kluczowym dla Konfederacji jest artykuł siódmy Konstytucji mówiący o królu i jego roli w państwie. Według niego tron ma być dziedziczny, w rękach saskiej dynastii Wettynów. Do zapisu tego nawiązywano już wcześniej, w czasach napoleońskich, gdy na tronie Księstwa Warszawskiego zasiadł król saski Fryderyk August. Oczywiście sama konstytucja nie mogłaby być przywrócona w pierwotnej formie – poddana zostałaby gruntownej modyfikacji. Możliwość taką otwiera zapis o Sejmie Konstytucyjnym. Według ustawy zasadniczej z 1791 roku miał on się zbierać co 25 lat by dokonywać zmian w Konstytucji w razie potrzeby. Umożliwiłoby to unowocześnienie i poprawienie Konstytucji 3go Maja w podobny sposób jak w przypadku nieco starszej konstytucji Stanów Zjednoczonych.
Akt ślubów Konfederacji Spiskiej to wydarzenie historyczne – pierwsze takie od czasu Ślubów Lwowskich Jana Kazimierza z 1656 roku, w których Rzeczpospolita oddana została pod opiekę Matki Boskiej, nazwaną wówczas Królową Korony Polskiej. Ślubowanie króla polskiego miało wtedy pomóc w walce ze Szwedami okupującymi kraj. Tekst Ślubów Lwowskich wisi dziś na pamiątkowej tablicy w Sali Rycerskiej jasnogórskiego sanktuarium, gdzie odbyła się część trzeciomajowych uroczystości Konfederacji.