Strona głównaAngliaMonarchiczny Przegląd Tygodnia #17/2015

Monarchiczny Przegląd Tygodnia #17/2015

Święto 3 maja

Dziś obchodzimy 224 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3go maja, która była jednym z najważniejszych dokumentów w historii Rzeczpospolitej. Przywracała ona monarchię dziedziczną, a tron po śmierci Stanisława Augusta miała przekazać Wettynom. Zmiany ustrojowe obejmowały także pozbawienie gołoty (szlachty bez ziemi) praw politycznych, przyznanie praw mieszczanom, zniesienie liberum veto i objęcie chłopów prawną ochroną państwa. Ostatecznie konstytucja została uchylona w wyniku przegranej wojny z Rosją.

Narodziny córki księżnej Katarzyny

Brytyjskiej parze książęcej, Wilhelmowi i Katarzynie, urodziła się dziś rano córeczka. Stan zarówno matki jak i córki jest bardzo dobry i nic nie zagraża ich życiu. Tłumy, które oczekiwały na narodziny kolejnego „Royal Baby” świętują w całym kraju. Narodzona dziś księżniczka jest czwarta w kolejności do tronu, co ważne pozostanie na tym miejscu nawet jeśli kolejne dziecko Wilhelma i Katarzyny będzie chłopcem.

 

Reformy w Arabii Saudyjskiej

Ten tydzień był świadkiem znaczących reform w państwie króla Salmana. Najważniejszą z nich jest zmiana sukcesji. Król Salman stwierdził, że będzie ostatnim synem założyciela monarchii na tronie państwa pozbawiając praw sukcesji swoich braci. Sukcesja przeszła w ręce dwóch synów obecnego monarchy. Nastąpiło także faktyczne połączenie dworu księcia dziedzica oraz króla. W przeciągu trzech miesięcy dwór książęcy ma być kompletnie wchłonięty i stać wraz z dworem króla jednym ciałem. Wraz z reformami politycznymi idą reformy gospodarcze – zapowiedziana została restrukturyzacja potężnej państwowej firmy eksportującej ropę, Aramco.

sauditree

Drzewo genealogiczne dynastii Saudów. Podświetlony został król oraz jego synowie.

Trzystopniowa podróż króla Jordanii

Król Abdullah II zakończył w sobotę swą trzystopniową podróż dyplomatyczną, podczas której odwiedził stolicę Indonezji Dżakartę, Ottawę w Kanadzie oraz San Francisco w USA. W Indonezji na tegorocznej konferencji azjatycko-afrykańskiej król podkreślał potrzebę współpracy państw afrykańskich i azjatyckich w celu zwalczania terroryzmu. Na kontynencie północnoamerykańskim natomiast skupił się na pozyskaniu pomocy dla swojego państwa. W Kanadzie udało mu się pozyskać wsparcie finansowe, a także obietnicę pomocy humanitarnej oraz wsparcia rozwoju militarnego Jordanii. W USA monarcha spotkał się z biznesmenami i przedstawicielami firm, którzy chcieliby zainwestować w Jordanii.

karlxvigustav

Karol XVI Gustaw wraz z żoną i wnuczką pozdrawia tłumy z balkonu pałacu

 

Król Szwecji kończy 69 lat

Król Karol XVI Gustaw ukończył 30 kwietnia 69 lat. Obchody urodzin w pałacu w Sztokholmie obejmowały tradycyjne pozdrowienie tłumów z balkonu. Wraz z królem w pałacu świętowała większa część rodziny monarszej, niestety osobiście nie mógł zjawić się książę Karol Filip. Karol XVI objął tron po swoim dziadku w 1973 roku.

Dzień króla w Holandii

27 kwietnia w Holandii obchodzono hucznie 48 urodziny króla Wilhelma-Aleksandra oraz związane z tym narodowe święto znane jako „Dzień króla”. Obchody trwały dzień, a ulice miast wypełniły się królewskim kolorem pomarańczowym. Ulice pełne były ulicznych handlarzy, którzy mogli handlować dziś bez pozwoleń, a na kanały Amsterdamu wypłynęły liczne łodzie przyozdobione pomarańczowymi kwiatami i wstęgami.

Szczątki Romanowów wracają do Rosji

Do Rosji powróciły szczątki wielkiej księżnej Anastazji oraz wielkiego księcia Mikołaja. Syn cara wraz z małżonką opuścili Rosję w 1919 roku i od tamtej pory żyli na emigracji najpierw we Włoszech, a potem we Francji, gdzie oboje zmarli. Szczątki zostały 26 kwietnia przeniesione z Francji do Rosji, a trzy dni później pochowane na cmentarzu wojskowym w Moskwie, czyniąc zadość życzeniu wielkiego księcia, który chciał być pochowany na rosyjskiej ziemi.

Brak komentarzy

zostaw komentarz