Strona głównaAngliaDlaczego Niemcy tak przejmują się brytyjską monarchią

Dlaczego Niemcy tak przejmują się brytyjską monarchią

Dom panujący w Anglii (nie w Wielkiej Brytanii, bo Wielka Brytania nie ma króla) ma solidne, niemieckie korzenie. Niemcy są z tego dumni i przypominają dzieje dynastii Windsor (o czym sami Windsorowie woleliby pewnie zapomnieć). Windsor to nowe nazwisko dynastii Sachsen-Coburg-Gotha. Tej samej, z której na tronie polskim zasiadali królowie z dynastii saskiej. Zresztą nawet dość bliscy krewni. Na domiar wszystkiego książę-małżonek dziś panującej królowej Elżbiety II Filip Mountbatten także nosi nazwisko, zmienione podczas I wojny światowej z Battenberg. A żeby było ciekawiej, książę-małżonek Filip, a zatem także książę Walii i Rothesay, Karol, są potomkami Julii Hauke, córki Maurycego Hauke, adiutanta gen. Dąbrowskiego (tego od „Marsz, marsz Dąbrowski…”), pochowanego w Warszawie.

Królowie made in Germany

Zamek w Gotha, gniazdo Windsorów

Tak jak Anglicy, Szkoci czy Walijczycy niechętnie wspominają o niemieckim pochodzeniu swych królewskich mości, tak Niemcy oddają się wspomnieniom z pełnym poświęceniem. Wszelkie transmisje telewizyjne z Wysp Brytyjskich zapewniają stacjom telewizyjnym między Odrą a Renem najwyższą oglądalność; wywiady, ploteczki i rozmowy z i na temat członków brytyjskiej rodziny królewskiej to zarazem czas najlepiej sprzedawanych reklam w TV. Oczywiście eksperci mówią, że monarcha nie ma narodowości. W zasadzie i prawda, ale bliższa ciału koszula. Po Stuartach (Maria Sobieska, znana lepiej jako Maria Klementyna Stuart) tron angielski objęli Welfowie (1714). Był to okres unii personalnej z elektoratem Hanoweru.

Więcej tu: KLIKNIJ

serdecznie zapraszamy

Podziel się

Najnowsze komentarze

  • Mam wątpliwości powodujące następujące sugestie :
    1/ Proszę odświeżyć oficjalny tytuł królowej brytyjskiej i porównać go z pierwszym akapitem takstu,
    2/ Na prawym marginesie są cuda-wianki ,jak np. Królestwo Hiszpanii; oficjalna nazwa – Państwo Hiszpanii, nie widać królestwa Niderlandów, Szwecja zdegradowana do rangi księstwa, tak samo Kambodża ( b.dziwne), królestwo Hawajów, owszem , istniało sobie do początku XXw, obecnie jest to stan USA, a rdzenni mieszkańcy stanowią mniejszość kraju, brakuje Watykanu jako państwa o ustroju absolut. monarchii teokratcznej, elekcyjnej, brak Andory ( Doliny Andory, Księstwo Andorra), podmiotu prawa międzynarodowego, głową państw są dwaj współksiążęta – urzędujący prezydent Francji i biskup hiszpańskiego miasta Seo de Urgel
    A jeżeli już pożartować, to z księcia Edynburga, Filipa, który co pewnien czas powiada o sobie ( Mountbatten ), że nie jest Grekiem. Jego b. bliski krewny był ostatnim wicekrólem cesarstwa Indii. Sporo jeszcze królestw do wymienienia zostało. Jaki ustrój mają Malezja i Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kanada , co np. z Japonią, Tajlandią, Bhutanem , Omanem, o jej, ile jeszcze zostało…
    Pozdrawiam kreatora Strony.
    Bloger Adam Kadmon

  • Wielka Brytfana ma króla, niezależnie od widzimisię piszącego powyższy tekst. Należy potruchtać do tytulatury królów – chociażby z dynastii hanowerskiej. Czy na tym portalu nadal Szwecja jest księstwem, a Hawaje królestwem ?
    Jeżeli tak, to proszę o aktualizację mapy politycznej LUNY : nazywa się ona PAŃSTWA I CESARSTWA KSIĘŻYCA.
    Panie Janie , posłaŁem Waszej Wielmożności do tego miejsca teksty 3. Jeden Jana Hermana- filozofa ekonomii, naszego stronnika, drugi Grzegorza P. Świderskiego – monarchisty i libertarianina, nareszcie – trzeci mój felieton, bo felietonista jestem ja. Było to ho, ho , albo i dawniej. I co ? Ano, i jajco. Nie ma , a Waszmość wołasz o teksty. Ze strony którą reprezentuję, hagiografii i mitów nie będzie. Albo idziemy z idęą monarchii ku przyszłości, albo grzężniemy w opłotkach historycznych dywagacji, które lubo cenne dla nieuków , samej idei powrotu tronu , niezwykle mało dają. Sugeruję szkic o postaci Arcyksiężny Krystyny von Habsburg i jej czcigodnego Ojca. Sugeruję napisać. Bardzom ciekaw, czy moje 3 grosze ujrzą światło dzienne na TEJ stronie.

zostaw komentarz