Strona głównaAngliaMonarchiczny Przegląd Tygodnia #2/2016

Monarchiczny Przegląd Tygodnia #2/2016

Miniaturowy portret króla w Katalonii

Flaga Katalonii

Flaga Katalonii

Radni katalońskiego miasteczka Torredembarra zostali wezwani przed oblicze sędziego z powodu uchwały dotyczącej ustalenia miniaturowego rozmiaru obowiązkowego portretu króla w ratuszu. Przeforsowana większością w pro-secesjonistycznej radzie uchwała, jak twierdzą radni, nie łamie żadnego prawa, ponieważ nie ma ustalonej standardowej wielkości wizerunku królewskiego. Jedyne przepisy, które mogły zostać naruszone to te które mówią, że portret króla ma być większy bądź takiej samej wielkości, co wizerunek regionalnego prezydenta, a w Torredembarra prezydent Katalonii ma tak samo miniaturowe zdjęcie.

Nowy dokument o szwedzkiej rodzinie królewskiej

Szwedzka telewizja SVT zrealizowała film dokumentujący życie i poczynania szwedzkiej rodziny królewskiej w 2015 roku. Dokument zawiera liczne wywiady z członkami rodziny, nagrania z ważnych wydarzeń oraz informacje na temat ich uczestników. W wywiadach członkowie rodziny królewskiej opowiadają o swoich osiągnięciach, marzeniach i organizacjach, z którymi współpracują. Nie zabrakło także historii z dzieciństwa oraz z dworu. Jednym z ważniejszych wydarzeń filmu jest ślub trzeciego w kolejce do tronu księcia Karola Filipa.

Pierwsza od lat katolicka msza w pałacu Hampton Court

Pałac Hampton Court

Pałac Hampton Court

W kaplicy królewskiej pałacu w Hampton Court po raz pierwszy od 450 lat odbędzie się katolicka msza. Kaplica w Hampton Court jest wyjątkowo ważna dla historii Anglii i reformacji, ponieważ stała w centrum licznych wydarzeń z życia króla Henryka VIII, który zerwał więzi z Rzymem. Co ciekawe podczas mających miejsce później sporów religijnych kaplica w Hampton Court stała twardo po stronie protestantyzmu. Katolicka msza, która odbędzie się 9 lutego została zorganizowana dzięki wysiłkowi Genesis Foundation.

Sytuacja Arabii Saudyjskiej po egzekucjach

Po dokonanych niedawno egzekucjach (w tym ścięciu 43 członków Al-Kaidy) Arabia Saudyjska napotyka liczne problemy na arenie dyplomatycznej, a niewykluczone, że spotka się z nimi także w polityce wewnętrznej. Nieprzyjazne stosunki z Iranem przerodziły się w kryzys i zerwanie stosunków dyplomatycznych oraz handlowych po spaleniu saudyjskiej ambasady w Teheranie. Nawet książę Al-Waleed znany z bogactwa i przedsiębiorczości odrzucił propozycje mediacji ze strony irańskiego ambasadora oraz wycofał swoje inwestycje z kraju. Sojusznicy Saudów, Bahrajn, Sudan i Zjednoczone Emiraty Arabskie wystosowały protesty dyplomatyczne. W Europie Belgia odmówiła dostarczania broni Arabii Saudyjskiej, a Niemcy mogą pójść w jej ślady. Wewnątrz królestwa Saudów władze będą musiały liczyć się z rosnącym niezadowoleniem wśród szyickiej mniejszości, ponieważ wśród zabitych znajdowali się także szyiccy kaznodzieje.

Ciąg dalszy reform gospodarczych Saudów

Książę Mohammed będący przewodniczącym rady do spraw gospodarczych zapowiedział rozwinięcie programu reform, który ogłosił w zeszłym roku. Reformy będą obejmował przede wszystkim znaczące wycofanie państwa z gospodarki. Nastąpić ma stopniowa prywatyzacja w służbie zdrowia, edukacji oraz niektórych kwestiach dotyczących wojska. Prywatyzowana będzie także państwowa ziemia, a subsydia na energię przestaną obejmować całą populacje. Reformie mają ulec także podatki – do 2017 ma być wprowadzony podatek VAT (z wyłączeniem podstawowych produktów takich jak woda i mleko) oraz skasowane podatki od dochodu i wzbogacenia. Budżet państwa ma się mniej opierać na eksporcie ropy, a bardziej na turystyce oraz górnictwie. Niektóre media już piszą o nowej thatcherowskiej rewolucji w arabskiej gospodarce.

Brak komentarzy

zostaw komentarz