Strona głównaAngliaMonarchiczny Przegląd Tygodnia #10/2015

Monarchiczny Przegląd Tygodnia #10/2015

Król Salman i blok sunnicki

Król Arabii Saudyjskiej stara się umacniać stosunki ze swoimi sojusznikami w regionie. Ostatnie działania dyplomatyczne pokazują, że Arabia Saudyjska chce stanąć na czele sunnickiego bloku, który będzie stał ponad podziałami politycznego islamu, a zajmie się większymi zagrożeniami. Wśród nich znajdują się przede wszystkim Państwo Islamskie oraz Iran. Króla martwią także postępy jakie czyni w regionie Bractwo Muzułmańskie, lecz nie ono jest obecnie głównym celem. O wiele bardziej niepokojący jest Iran oraz niepewny stosunek USA do niego oraz Państwo Islamskie ściągające terrorystów z całego świata islamskiego i szybko radykalizujące niezadowolonych z obecnego stanu rzeczy.

Mideast Egypt Libya

Krewni zamordowanych

 

Książę Karol dla koptyjskich chrześcijan

W tym tygodniu książę Karol przekazał pieniądze dla rodzin egipskich chrześcijan zabitych przez muzułmańskich terrorystów. Kwota nie została sprecyzowana i podana do wiadomości publicznej. Książę wystosował także oficjalny list do koptyjskiego patriarchy Tawadrosa II oraz koptyjskiego biskupa generalnego Anglii Angaelosa. Donacja była odpowiedzią na apel tego drugiego.

Król Kambodży na wizycie medycznej w Pekinie

Król Kambodży Norodom Sihamoni udał się na wizytę medyczną do Pekinu. Ze względu na swój wiek (61 lat) i stan zdrowia musi regularnie (dwa razy do roku) odbywać takie wizyty. Pod jego nieobecność funkcję głowy państwa będzie pełnić przewodniczący senatu Chea Sim.

Przemowa króla Jordanii do narodu

Trzeciego marca król Jordanii wygłosił orędzie do narodu ze względu na sytuację polityczną w regionie. Potępieni zostali zwolennicy Państwa Islamskiego, których król nazwał „kryminalistami, podającymi się za muzułmanów, szerzącymi terror i udającymi pobożność”. Monarcha podkreślił także jedność kraju: „Dziś całe nasze społeczeństwo stoi w obronie ojczyzny. Żyjemy obok siebie jako jedna rodzina, muzułmanie i chrześcijanie, obywatele różnego pochodzenia, wszyscy gotowi spełnić swój obowiązek.” Król wyłożył także podstawy państwa i społeczeństwa jordańskiego – równość praw i obowiązków, odpowiedzialność obywateli i instytucji, szacunek dla osiągnięć, pracy i ambicji – które mają uodpornić mieszkańców kraju na radykalizm. Cała przemowa przesiąknięta była duchem arabskiego nacjonalizmu, pochwałą armii broniącej kraju oraz działań humanitarnych podejmowanych w regionie.

xi jinping prince william

Książę Cambridge z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem.

 

Wizyta księcia Wilhelma w Chinach

Książę Cambridge złożył kilkudniową wizytę w Chinach w celu poprawienia stosunków dyplomatycznych. Niewątpliwie najważniejszą częścią tej podróży było spotkanie z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem. Pochwalił on pozytywny wkład rodziny królewskiej w poprawę bilateralnych stosunków między państwami oraz wystosował zaproszenie do rodziny królowej, co toruje drogę oficjalnej wizycie następcy tronu. Stosunek księcia Karola do Chin nie jest najlepszy ze względu na kwestię Tybetu.

Chrzest dzieci pary książęcej Monako

Do wiadomości podana została oficjalna data chrztu dzieci pary książęcej, Jakuba i Gabrieli – 10 maja. Będą one miały wtedy dokładnie 5 miesięcy. Uroczystość odbędzie się w katedrze św. Mikołaja w Monako. Chrzest będzie oficjalnym wydarzeniem transmitowanym przez telewizję Monako.

Alternativa-JULI-740x350

Pałac Królewski

 

Książę Aleksander i wsparcie dla start-upów

Książę Serbii Aleksander i jego Królewska Rada Przedsiębiorczości organizuje wizytę w Serbii Finnish accelerator Startup Sauna, instytucji która ma za zadanie wychwytywać najlepiej zapowiadające się pomysły i projekty z regionu Europy Północnej, Wschodniej i Rosji. Spotkanie odbędzie się w Pałacu Królewskim 15 marca tego roku, szansę wzięcia udziału będą mieli 8 do 10 przedsiębiorców, a każdy z nich będzie miał20 minut na przedstawienie swojego planu.

Brak komentarzy

zostaw komentarz