Strona głównaAngliaMonarchiczny Przegląd Tygodnia #4/2015

Monarchiczny Przegląd Tygodnia #4/2015

schemat

Schemat sukcesji tronu w królestwie Arabii Saudyjskiej.

Król Arabii Saudyjskiej nie żyje

Nie żyje król Abdullah bin Abdulaziz, zmarł w szpitalu w wyniku infekcji płuc. Miał 90 lat. Rządził Arabią de facto od 1996 roku, tron objął w 2005. W polityce społecznej był reformatorem starającym się zwiększyć zakres wolności osobistych oraz inwestującym dochody z ropy w państwowe projekty edukacyjne i infrastrukturalne. W świecie polityki zaznaczył się ścisłą współpracą z USA i zwalczaniem terroryzmu, w tym Al-Kaidy.

Następstwo tronu w Arabii Saudyjskiej

Tron Arabii objęty został przez przyrodniego brata zmarłego króla, Salmana. Nowy 79letni monarcha rozpoczął rządy od potwierdzenia wyznaczonego następcy (książę Murquin) oraz wyznaczenia drugiego w kolejności do tronu (książę Mohammed bin Nayef), a także mianowania ministrów (w tym swojego syna, Mohammeda bin Salmana, na ministra obrony). Choć Salman znany jest jako konserwatysta, to w mowie wyemitowanej przez państwową telewizję zapowiedział kontynuację polityki poprzednika.

Przedstawiciele monarchii w Davos

Na Światowe Forum Ekonomiczne w Davos ściągnęło wiele koronowanych głów i członków rodzin panujących z całego świata. Są wśród nich: królowa Rania (Jordania), król Filip i królowa Matylda (Belgia), książę Haakon i księżna Mette-Marit (Norwegia), król Filip i królowa Letycja (Hiszpania) oraz książę Andrzej (Wielka Brytania).

Podróże księcia Andrzeja i ciąg dalszy skandalu

Portal telegrach.co.uk opublikował mapę podróży księcia Andrzeja (LINK). Tymczasem trwa skandal dotyczący rzekomych kontaktów seksualnych z Virginią Roberts. Póki co książę skupia się na pracy, a z pomocą może mu przyjść profesor prawa z uniwersytetu Harvarda, Alan Dershowitz, któremu zostały postawione zarzuty w tej samej sprawie.

Monarchowie na obchodach wyzwolenia Auschwitz

Na obchody 70 rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz 27 stycznia stawią się, poza parą książęcą Luksemburga (jak donosiliśmy tydzień temu) także para królewska Belgii, Holandii oraz księżniczka Mette-Marit (Norwegia).

Królowa Rania o Charlie Hebdo

Królowa Jordanii mimo ostrego potępienia zamachu w siedzibie gazety oraz udziału w paryskim marszu jedności jasno wypowiada się o poczynaniach gazety: „Jako muzułmanka jestem przeciwna tym rysunkom i jestem urażona brakiem szacunku dla naszej wiary”. „Wierzę, że to co się dzieje, to walka ekstremistów z umiarkowanymi i to nie tylko na Bliskim Wschodzie.”, dodała królowa, „Dlatego tak ważne jest zademonstrowanie sprzeciwu wobec ideologii nienawiści.”

szwkrz

Szwedzka para książęca w Dolinie Krzemowej.

Szwedzka para książęca w Dolinie Krzemowej

Książę Daniel oraz księżna Wiktoria odwiedzili Dolinę Krzemową gdzie zawitali do działających tam skandynawskich firm. Odwiedzili m.in. Runway, skupiający się na start-upach technologicznych oraz fabrykę Tesla Motors w Fremont, która produkuje wyłącznie elektryczne samochody. Dolina Krzemowa zapewnia jedne z najlepszych warunków dla rozwoju zaawansowanego technologicznie przemysłu na świecie.

Brak komentarzy

zostaw komentarz