Strona głównaAngliaMonarchiczny Przeglad Tygodnia #5/2015

Monarchiczny Przeglad Tygodnia #5/2015

Król Salman reorganizuje rząd

Początek nowych rządów niesie w Arabii Saudyjskiej kolejne przemiany w rządzie. Na swoich pozycjach zmienieni zostali szef wywiadu oraz przewodniczący narodowej rady bezpieczeństwa. Z pierwszego z tych stanowisk zdjęty został książę Khalid bin Bandar bin Abdul Aziz al-Saud, wnuk pierwszego króla Arabii Saudyjskiej (zastąpiony generałem Khalidem bin Ali bin Abdullah al-Humaidanem), z drugiego zdjęto księcia Bandara bin Sultana, bratanka zmarłego króla. Rodzinne przetasowania nie zakończyły się jednak na najwyższym szczeblu, urzędy swoje utracili dwaj synowie zmarłego króla Abdullaha: książę Mishaal (gubernator regionu Mekki) oraz książę Turki (zarządzał stolicą i największym miastem kraju Rijadem). Jednocześnie król Salman przydzielił królewskim dekretem bonusy w wysokości dwumiesięcznej pensji pracownikom publicznym, wojskowym, emerytom oraz studentom.

prince charles riyadh

Książę Karol tydzień temu w Riyadh

 

Zapowiedziano podróż księcia Karola na Bliski Wschód

Na początku marca książę Karol ma udać się do Jordanii, Kataru, Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Arabii Saudyjskiej. Podróż, jak podaje Clarence House, odbywa się na życzenie rządu brytyjskiego. Podobną misję wykonał rok temu. Będzie to druga podróż księcia na Bliski Wschód w krótkim odstępie czasu – uczestniczył on także w pogrzebie króla Arabii Saudyjskiej Abdullaha. Rząd brytyjski, podobnie jak USA, kładzie duży nacisk na dobre stosunki z partnerami w regionie Bliskiego Wschodu oraz stara się by relacje między panującymi tam monarchiami, a dynastią Windsorów pozostały dobre.

Księżniczka Szwecji i dziadek z NSDAP

Podczas obchodów rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz księżniczka Szwecji Wiktoria została zapytana przez dziennikarza o jej dziadka od strony matki, który był członkiem NSDAP. I choć księżniczka nie dała się sprowokować dziennikarzowi, to zachowanie dziennikarza próbującego wywołać sensację wzbudziło niemal natychmiastowe oburzenie. Sprawę zaostrzył jeszcze fakt, że księżniczka podczas udzielania odpowiedzi stała obok osób ocalałych z kaźni obozu Auschwitz. Dziad księżniczki, Walther Sommerlath, dołączył do NSDAP na uchodźctwie w Brazylii w roku 1934 i oskarżony został m.in. o udział w „arianizacji” żydowskich przedsiębiorstw. Matka księżniczki, królowa Sylwia przyznała, że o członkostwie ojca w partii nazistowskiej dowiedziała się gdy była już dorosła. Nagranie wypowiedzi księżniczki znajdą państwo tutaj: LINK.

Luksemburski pomnik w Auschwitz

Podczas obchodów rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego nastąpiło oficjalne odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Ufundowana przez rząd Luksemburga ma upamiętniać obywateli tego państwa, którzy zginęli w Auschwitz.

ks filip i abbot

Książę Filip i premier Abbot

 

Order Australii dla księcia Edynburga

Falę oburzenia wśród opozycji wzbudziła decyzja premiera Australii, który przyznał Order Australii księciu Filipowi. Mimo fali krytyki Tony Abbot nie cofnął decyzji. I choć stwierdził, że rozumie Australijczyków, dla których decyzja może wydawać się kontrowersyjna to dodał, że Order księciu Filipowi się należy. „Książę Filip służył dobrze Australii oraz wszystkim krajom Wspólnoty Narodów. W naszym kraju wspiera liczne organizacje” powiedział premier. Przyznanie odznaczenia księciu Edynburga jest kolejną, po przywróceniu brytyjskiego wyróżnienia Down Under, niepopularną poza kręgami rojalistycznymi decyzją.

ks aleksander stowarzyszenie

Książę Aleksander przemawiający do członków Stowarzyszenia Królestwa Serbii

 

Rocznica utworzenia Stowarzyszenia Królestwa Serbii

Stowarzyszenie Królestwa Serbii obchodziło swą piątą rocznicę. Początkowo mała grupa studentów w ciągu kilku lat przerodziła się w największą serbską organizację monarchistyczną z 18000 członków w ponad 70 komitetach w całym kraju. Grupa założona jako Królewska Młodzież na Uniwersytecie Belgradzkim jest organizacją bezpartyjną oraz non-profit. Objęta patronatem księcia Serbii Aleksandra po pewnym czasie musiała ulec reorganizacji. Ponieważ wiele osób powyżej 26 roku życia chciało do niej dołączyć zaczęło działać Stowarzyszenie Królestwa Serbii. Celem organizacji jest restauracja monarchii w Serbii.

Brak komentarzy

zostaw komentarz