Strona głównaOgólnaArtykuły200 lat konstytucji Królestwa Norwegii

200 lat konstytucji Królestwa Norwegii

Z balkonu pałacu królewskiego tłumy pozdrawiają: książę Haakon, księżna Mette-Marit oraz król Harald

Norwegia jest bardzo młodym krajem. Na przestrzeni wieków Norwegia znajdowała się pod panowaniem albo duńskim, albo szwedzkim. Okres napoleońskiej zawieruchy wojennej w Europie pozwolił Norwegii wybić się na niezależność. W maju 1814 roku Zgromadzenie Narodowe ogłosiło niepodległość tego kraju i uchwaliło Konstytucję. Jest to najstarsza obowiązująca konstytucja europejska. Norwegia na mocy Konstytucji stała się monarchią, a pierwszym władców został Christian Fryderyk z dynastii oldenburskiej.

W Norwegii święto Konstytucji (17 maja) jest jednocześnie dniem niepodległości. Cały naród uroczyście świętował tę
rocznicę, łącznie z domem królewskim. To co jest godne podkreślenia w tradycji skandynawskich monarchii, to to, że z okazji świąt narodowych i państwowych członkowie domu panującego przywdziewają stroje
narodowe. Kulminacyjny punktem takich obchodów jest manifestowanie jedności domu królewskiego z narodem. Tłumy mieszkańców zbierają się przed pałacem królewskim, do których wychodzą członkowie domu królewskiego.

Zdjęcie po prawej obrazuje bliskie związki łączące skandynawskie monarchie. I chociaż było to święto państwowe a   nie uroczystość rodzinna, to nie widzimy tutaj „przywódców „ innych państw skandynawskich, jak Finlandia i Islandia. Na zdjęciu od lewej: księżna Mette-Marit – żona następcy tronu, książę Henryk – mąż królowej Małgorzaty, królowa Danii Małgorzata, królowa Norwegii Sonja, król Norwegii Harald, król Szwecji Karol Gustaw, królowa Szwecji Sylwia, książę Haakon – następca tronu Norwegii.

JLS

Brak komentarzy

zostaw komentarz