Strona głównaOgólnaArtykułyNowy król i odnowiona monarchia?

Nowy król i odnowiona monarchia?

King Felipe VI and Queen Letizia of SpainHiszpania ma już nowego króla, który po raz pierwszy oficjalnie przemówił. Co nowego może on przynieść Hiszpanii?

Sloganem, który wyznaczył kierunek pierwszego przemówienia Filipa VI i może wyznaczyć kierunek jego politycznych działań są słowa o „odnowionej monarchii na nowe czasy”. Co dokładnie może to oznaczać możemy wnioskować z dalszej części przemowy. Filip VI skupił się w niej na trzech głownych kwestiach: roli monarchy, gospodarce oraz jedności państwa.

Król obiecał, że będzie bardziej aktywny, będzie „słuchał, rozumiał, ale także doradzał i ostrzegał”. Korona musi „stale pozyskiwać szacunek, zaufanie i poparcie obywateli”. Jako król poza reprezentacją państwa na zewnątrz chce być także jego zwornikiem. Hiszpania, państwo pod względem kulturowym i etnicznym niejednolite będzie domem wszystkich jeśli tylko opierać się będzie na „równości i solidarności ludów ją zamieszkujących”. Katalończycy i Baskowie nie zostali jednakże wymienieni z nazwy.

Najważniejszą kwestią poruszoną przez króla była gospodarka – nie padły żadne niespodziewane słowa. Król mówił o solidarności z tymi, których dotknął kryzys, stwierdził także, że „dla społeczeństwa i państwa ppriorytetem musi być znalezienie rozwiązania problemów szczególnie takich jak znalezienie pracy”. Pozostaje mieć nadzieję, że nowy władca popchnie rząd w kierunku rozwiązań nie nieszczących i tak już okaleczonej gospodarki krajów Korony.

 

JJT

Najnowsze komentarze

zostaw komentarz