Krzysztof Jezierski „Świetność i zmierzch cywilizacji w Europie”, Wydawnictwo Fraktal, Bobrowniki 2012
Cywilizacja europejska powstała na chrześcijańskich fundamentach ideowych. Ponieważ wschodnia część Europy w czasie istotnym dla kształtowania się jej ideowo-kulturowego oblicza znajdowała się pod dominacją islamską, dlatego o jej kształcie cywilizacyjnym zadecydował przede wszystkim łaciński filar chrześcijaństwa. Czy po zrzuceniu jarzma islamu, a ostatnio komunizmu, „bizantyjska” część Europy będzie wywierać wpływ na cywilizacyjne oblicze całości? Jeżeli Europa chrześcijańska przetrwa, to tak. Jest to jednak dłuższa perspektywa czasowa i jeden warunek – wybicie się na samodzielność.
Autor książki „Świetność i zmierz cywilizacji w Europie” nie daje w kwestii przyszłości Europy jakiejkolwiek odpowiedzi. Jego wizja „fraktalizmu” to niebotyczny absurd, porównywalny do komun hippisów. Na szczęście wizje autora to jedynie kilka ostatnich stron wspaniałej pracy.
Rzadko spotykane ujęcie historii Europy przez pryzmat kultury społeczno-politycznej. Sięga najstarszych znanych nauce dziejów, co znacznie odbiega od przyjętych standardów: trochę starożytnej (tej najnowszej) Gracji i Rzymu, „okraszonej” piramidami starożytnego Egiptu. Czytając książkę Krzysztofa Jezierskiego porządkujemy swoją wiedzę na temat chronologii dziejów Europy, oczywiście w wymiarze kulturowym.
Najczęściej studiując historię zwracamy uwagę na wydarzenia typu Grunwald czy Waterloo, ale to nie one mówiły, w którym miejscu historii i polityki się znajdujemy. Vide dzieje Polski. Wiktoria Wiedeńska, największa chwała polskiego oręża, odnotowana w dziejach, miała miejsce w sytuacji agonalnego stanu polskiego państwa. Czego nikt nie był świadomy!
Jest to praca o charakterze popularno-naukowym i jest to jej zdecydowana zaleta, ponieważ nadmiar detali nie „zaciemnia obrazu”. Polecam przeczytać ją dwa razy, po to, żeby po pierwsze poznać fakty, a dopiero przy drugim czytaniu dokonać własnych analiz.