Strona głównaAngliaMonarchiczny Przegląd Tygodnia #3/2014

Monarchiczny Przegląd Tygodnia #3/2014

jordania

Król Jordanii, sekretarz stanu USA oraz premier Izraela

 

Spotkanie króla Jordanii, sekretarza stanu USA oraz izraelskiego premiera

Król Jordanii Abdullah II spotkał się z Johnem Kerrym oraz Benjaminem Netanyahu w celu omówienia środków jakimi można doprowadzić do załagodzenia sytuacji w Jerozolimie i wznowienia rozmów pokojowych między Izraelem, a zdominowanym przez Hamas państwem palestyńskim. Premier Izraela zaznacza, że dąży do powrotu do status quo w Jerozolimie i szanuje historyczną rolę haszymickiej dynastii w zachowywaniu świętych miejsc w mieście. Monarcha Jordanii naciskał by właśnie rejon świętych miejsc, w szczególności okolice meczetu Al-Aqsa, zostały uspokojone. Król będący zwolennikiem powstania niepodległego państwa palestyńskiego podkreślał konieczność współpracy ze Stanami Zjednoczonymi i społecznością międzynarodową w celu zakończeniu konfliktu i utworzenia Palestyny ze stolicą we wschodniej Jerozolimie.

 

andrzej

Książę Jorku na spotkaniu z prezydentem Azerbejdżanu

Wizyta księcia Jorku w Azerbejdżanie

Syn królowej Elżbiety poleciał 13 listopada prywatnym odrzutowcem do Azerbejdżanu by odwiedzić prezydenta Ilhama Alijewa. Czterodniowa wizyta księcia nie znajduje się na oficjalnej liście spotkań domu królewskiego. Pierwsze kontakty z prezydentem bogatego w ropę kraju książę Andrzej nawiązał w czasie gdy pełnił stanowisko Specjalnego Reprezentanta do spraw Handlu i Przemysłu Zjednoczonego Królestwa. Gdy wiadomość o wizycie wyciekła do mediów wywołała wiele kontrowersji. Prezydent-miliarder urzędujący w Baku oskarżany jest o działania antydemokratyczne i zwalczanie opozycji oraz fałszowanie wyborów.

 

felip

Król Filip w otoczeniu nowych sekretarzy ambasad

 

Król Hiszpanii w szkole dyplomacji

Podczas swej wizyty w Hiszpańskiej Szkole Dyplomacji król Filip wraz z ministrem spraw zagranicznych spotkali się z piętnastoma świeżo upieczonymi sekretarzami ambasad. Słowa króla Hiszpanii nie zaskakują i wpisują się w to, co mówi obecnie większość polityków i teoretyków prawa międzynarodowego. Nowi pracownicy ambasad usłyszeli o niezbędności dyplomacji w coraz bardziej skomplikowanym świecie oraz, że polityka zagraniczna Hiszpanii musi być oparta na oddaniu światowemu pokojowi, konstytucyjnych zasadach, a także na ochronie środowiska i zrównoważonym rozwoju.

 

symeon

Symeon II

 

Sitniakowo nie wróci do cara

Monarcha będącej obecnie republiką Bułgarii, car Symeon II po przegraniu spraw o zwrot pałaców w Carskiej Bistricy, Saragyol i Krichim utracił także szanse na odzyskanie letniej rezydencji w Sitniakowie. Majątek carski po obaleniu monarchii po drugiej wojnie światowej został znacjonalizowany. W 2003 roku gubernator okręgu sofijskiego zwrócił Sitniakowo carowi (który był także do 2005 roku premierem Bułgarii), co jednakże nie zostało uznane za decyzję wiążącą. Decyzją sądu rezydencja zostanie odebrana Symeonowi II, który otrzyma pieniężne pokrycie kosztów poczynionych tam inwestycji.

 

Jeśli uważacie, że pominąłem jakieś ważne wydarzenie, bądź chcecie słyszeć więcej o konkretnej monarchii – napiszcie na Facebooku, bądź zwróćcie uwagę w e-mailu (na adres: tyszkiewicz.1789@gmail.com).

Najnowsze komentarze

  • Jakież to głębokie myśli wypowiedział „król” Hiszpanii. Jestem pod wrażeniem. Osobiście wszelako wolałbym rozwój niezrównoważony. Byłoby ciekawiej.

zostaw komentarz