Edward Potkowski, „Templariusze, Krzyżacy i inne zakony rycerskie”, Wyd.: Bellona, Warszawa.
Temat bardzo poczytny i mocno eksploatowany. Nie ma się czemu dziwić, skoro zakony rycerskie, a szczególnie ich geneza, w nierozerwalny sposób związane są z wyprawami krzyżowymi. Uczestniczyła w nich cała chrześcijańska Europa. Ten fragment historii Europy jest wspólny dla wszystkich jej podmiotów, jak żaden inny.
Książka Edwarda Potkowskiego jest bardzo ogólnym omówieniem zagadnień wypraw krzyżowych, Królestwa Jerozolimy i powstałych w tym czasie zakonów rycerskich. Zakony pokazane są na ogólnym tle dziejów „państwa łacinników” na Bliskim Wschodzie.
Autor nie zagłębia się w szczegóły. Bardzo ogólnie pokazuje dzieje poszczególnych zakonów, okoliczności ich powstania, specyfikę organizacyjną, powiązania z Europą, jak również ich dzieje po upadku Królestwa.
Czwarty rozdział książki poświęcony jest najstarszym orderom europejskim, jak np. Orderowi Podwiązki, czy Złotego Runa, a także genealogii orderów późniejszych, z polskimi włącznie.
Jest to książka dla tzw. przeciętnego odbiorcy, a nie znawcy zagadnienia. Ten jej powierzchowny charakter ma bardzo cenną wartość właśnie dla czytelnika – amatora, a nie zawodowego historyka, pozwala zrozumieć istotę problemów bliskowschodnich. Zmieniły się czasy, podmioty polityczne, wizja świata, pozostał natomiast jeden i ten sam punkt odniesienia – islam.